ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ 32 ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ

336 αναγνώσεις

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (10/10) στο φιλόξενο γήπεδο της Τερψιθέας για τον θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣΛ και την Α’ Φάση.

Του Χρήστου Γκατζούλη

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των αρκετών φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο, ο Μαχητής κατάφερε στην διαδικασία των πέναλτι να πάρει την πρόκριση απέναντι στο δυναμικό Ελευθεραί (1-1 κ.δ. – 3-2 πέναλτι, συνολικό σκορ 4-3).

Η αναμέτρηση ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς όπως εξελίχθηκε. Αξίζει φυσικά να τονίσουμε πως τις δύο ομάδες χωρίζουν μία ολόκληρη κατηγορία, με την πρόκριση να έχει ακόμη μεγαλύτερη αξία για τον Μαχητή που κατάφερε να αποκλείσει μία ομάδα Β’ ΕΠΣΛ.

Το συγκρότημα του Μαχητή παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό, έχασε ευκαιρίες και στην επανάληψη πίεσε για το γκολ. Η ομάδα του κ. Βαγγέλη Μπρισίμη και κ. Θοδωρή Εμμανουήλ διαθέτει ένα γεμάτο ρόστερ με πολύ ποιότητα αλλά και ταλέντο αφού υπάρχουν και νέα παιδιά με φιλοδοξίες.

Όλο αυτό φυσικά ξεκινά και τελειώνει από τη διοίκηση, με τον πρόεδρο της ομάδας κ. Βαγγέλη Γκάγκο και τους πολύτιμους συνεργάτες του στο Δ.Σ. να έχουν οργανώσει τον Μαχητή σε επαγγελματικά πρότυπα.

Από την άλλη το Ελευθεραί πάλεψε, μόχθησε και παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο στο παιχνίδι. Εξάλλου τα «λιοντάρια» είναι μία από τις παραδοσιακές δυνάμεις και σίγουρα όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στην διαδικασία των πέναλτι. Το συγκρότημα του κ. Σταύρου Τσαπράζη είχε καλές στιγμές στο ματς και αν ήταν περισσότερο εύστοχοι οι επιθετικοί θα μπορούσαν να πάρουν αυτοί την πρόκριση με κορυφαία τη φάση του Γαρυφαλλόπουλου στην επανάληψη.

Στο 20’ ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του έμπειρου Τσινούδη, κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 31’, φάουλ εκτέλεσε ο Θεοδώρου για το Ελευθεραί, ο τερματοφύλακας του Μαχητή Κοτσιανούλης δεν έκανε καλή εκτίμηση της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Μάλιστα στο 44’ το Ελευθεραί είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον πολύ καλό Θεοδώρου και πάλι, να εκτελεί το φάουλ και τον Κοτσιανούλη να μπλοκάρει δύσκολα.

Στην επανάληψη η πρώτη φάση ανήκε στον Μαχητή. Ο Ριζούλης έδωσε πάσα στον Τσινούδη, αυτός έκανε το σουτ, από κοντά απέκρουσε σωτήρια ο Τζήμας.

Στο 51’ από σέντρα που έγινε από τα δεξιά, ο Γαρυφαλλόπουλος βρέθηκε από πλεονεκτική θέση για γκολ, αλλά το σουτ που έκανε δεν βρήκε δίχτυα!

Στο 64’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, σε μία φάση που ο Φανίδης του Μαχητή βρέθηκε στο έδαφος από μονομαχία του με τον Θεοδώρου, με τον διαιτητή κ. Ντελέζο να υποδεικνύει να συνεχιστεί το ματς.

Τέλος στο 68’ ο Τσινούδης έκανε το σουτ από κοντά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τον Μαχητή να είναι περισσότερο αποτελεσματικός.

Πάμε να δούμε τις εκτελέσεις:

Γαρυφαλλόπουλος 0-1
Δάσσιος 1-1
Γκουζιώτης 1-2
Φούντας 2-2
Τριτόπουλος (απέκρουσε ο τερματοφύλακας)
Καραγκιόζης (απέκρουσε ο τερματοφύλακας)
Τσεκούρας (απέκρουσε ο τερματοφύλακας)
Φανίδης 3-2
Θεοδώρου (απέκρουσε ο τερματοφύλακας)

Ο τερματοφύλακας του Μαχητή Τερψιθέας Βαγγέλης Κοτσιανούλης  μπορεί να μην υπολόγισε σωστά στη φάση της ισοφάρισης, αλλά στα πέναλτι χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του, με τις πολύ ωραίες αποκρούσεις του! Ο ίδιος χάθηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του στο τέλος του αγώνα!

Μαχητής Τερψιθέας (Βαγγέλης Μπρισίμης – Θοδωρής Εμμανουήλ): Κοτσιανούλης, Γκόνας, Παπαδημητρίου, Δάσσιος, Κατσαβριάς, Καραγκιόζης, Αγγελής (46’ Φανίδης), Καραμανώλας, Φούντας, Ριζούλης, Τσινούδης (75’ λ.τ. Κανελίδης).

Ελευθεραί (Σταύρος Τσαπράζης): Τζήμας, Ανυφαντής, Μιχαλόπουλος (70’ Τέλλιος), Τσιαδήμος, Ντελόπουλος, Τσεκούρας, Λαζαρίδης, Γκουζιώτης, Τριτόπουλος, Γαρυφαλλόπουλος, Θεοδώρου.

Διαιτητική τριπλέτα: Ντελέζος Ι., Νάκας, Λιόλιος.